Obchod roste a peníze nikde

Přestože jsem do oblasti obchodu nakoukl díky knihám, podvědomě jsem cítil, že k názvu Hubatá černoška by patřilo spíš něco "ulítlého", než téměř vrchol serioznosti - knihy. A tak jsem v roce 2008 začal hledat dodavatele na ptákoviny a žertovné zboží.

(Příspěvek navazuje časově na předchozí: Realita podnikání a neplatiči a Jak jsem se stal knihkupcem)

Na Tomášova slova došlo v plném rozsahu, neboť jsem si do nájmu vzal i třetí místnost. Zdála se mi strašně veliká. Co tam dáme?

To byla zbytečná starost. Veškerý zisk jsem znovu dával do podnikání, konkrétně do nákupu zboží. Bylo mi jasné, že čím víc zboží budu mít na prodejně a v e-shopu, tím víc ho prodám. Každý není zvědavý na to, že mu "cokoliv" seženu a objednám u dodavatele. Koukne jinde a já přijdu o zákazníka.

Vlastní žena mě nechápala. Jisté a teplé místečko v sedlčanském muzeu jsem dobrovolně vyměnil za nejisté vody podnikání, v nichž jsem systematicky utápěl každou vydělanou korunu a tvářil jsem se, že časem z nich budou dvě koruny a poté tři nebo dokonce čtyři, které stejně ale hodlám investovat právě do podnikání... S nadšením jsem jí vysvětloval, jak je to úžasné a jak to dělám dobře... 😀

Rozjetou kariéru uznávaného regionálního spisovatele jsem v naprostém klidu utnul, rozepsané knižní náměty už nedopsal a šel se realizovat úplně jiným směrem.

Zatímco při zaměstnání má člověk měsíční plat, já byl neustále bez peněz. Všechny totiž putovaly do podnikání a nabídka e-shopu se uspokojivě rozrůstala.

Jakkoliv si s ženou v osobním životě rozumíme naprosto báječně a mám neskutečně šťastné a harmonické manželství, tak téma podnikání jsem z našich rozhovorů musel (v té době začátků) vyřadit.

Podstupoval jsem zkrátka nepochopitelnou porci rizika a pohyboval se na nejistém kolbišti a tvářil se, že to je stokrát lepší, než být zaměstnán a nosit pravidelnou výplatu.

Rodiče mé podnikání od samého začátku velmi zajímalo a velmi mne v něm podporovali. Manželku jsem ale svým nadšením nenakazil. Jakmile jsem přišel s novým nápadem, co by bylo skvělé zrealizovat, ťukala si na čelo, jak to chci udělat a z čeho zaplatit. Jakékoliv debaty o tom, že by manželka mohla u mne po mateřské nastoupit, skončily u toho, že se bojí, že bych neměl na její výplatu nebo její výplatu taktéž "utopil v podnikání".

Zaměstnanců však rok od roku přibývalo, narůstaly také skladové zásoby e-shopu a ze zdánlivě neobsaditelných velkých prostor v ulici 28. října jsme se přestěhovali do zdánlivě neobsaditelných mnohem větších prostor Na Potůčku, které jsme následně ještě zdvojnásobili a už se do nich opět nevejdeme...

Vysvětlujte někomu, že podnikání je především o výzvách a překážkách a že peníze jsou sice jeho nedílnou součástí, ale děláte to pro tu seberealizaci a nepředvídatelnost. A když to děláte srdcem, je to úžasná zábava od rána do večera.

Mým hnacím motorem jsou nové a nové výzvy, do kterých jsem se vždy pouštěl s nadšením a odhodláním a když nesplnily má očekávání, nebál jsem se je opustit a bohatší o cenné zkušenosti jel dál.

(Následuje článek Což takhle zkusit internetové rádio?)

Zatím žádný komentář

Přidat komentář