Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Mnoho novinových či časopiseckých článků je ovlivněno osobou autora daného příspěvku a jeho náhledu na danou problematiku. Čím méně tomu rozumí nebo čím větší chce vzbudit pozdvižení, tím horší výsledek.

U klasického rozhovoru už není novinář tou hlavní osobou, která něco sděluje. Je to zpovídaná osoba. Pravda, novinář tvoří toto sdělení svými otázkami a pokud je neumí klást, hodnota takového rozhovoru je nicotná. Pořád se ale v rozhovoru promítá osobnost korespondenta, jenž žije svým tématem a to téma z jeho odpovědí dýchá. Zatímco z mnohých ryze novinářských článků dýchá tak akorát udělat z komára velblouda a jednoduše "prodávat".

Myšlenka časopisu, složeného čistě z rozhovorů, se mi proto líbí. Takovým médiem je měsíčník Interview s podtitulem "Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst". Jelikož jsem číst nezapomněl, začetl jsem se do srpnového čísla. A jelikož jsem nezapomněl ani psát, rozhodl jsem se Vás inspirovat k četbě tohoto časopisu, jenž se nežene za slávou prostřednictvím křiklavých titulků, ale nabízí rozhovory se samými zajímavými lidmi z mnoha oblastí.

I to se mi na Interview líbí. Není jen o mediálních hvězdách, ale dotýká se široké škály témat. Pojďme ho nyní společně prolistovat a třeba si pro něj zaskočíte do trafiky.

První rozhovor je s americkou herečkou Gwyneth Paltrow, která se může pyšnit například Oscarem za hlavní roli ve filmu Zamilovaný Shakespeare, ale v posledních letech natáčí jen sporadicky. Proč? Věnuje se rodině. Pro mnoho lidí jistě stěží pochopitelná záležitost, ale Gwyneth dobře pochopila, že život není jen o slávě a vavřínech.

Není divu, že hned první otázka směřuje k tomu, zda takové utlumení vynikající herecké kariéry není škoda... "Škoda by byla zanedbávat děti. Když se narodily, moje priority se zcela změnily." Musím říct, že rozhovory s hollywoodskými hvězdami jsem nikdy nečetl. O to více mne překvapil. Právě tím, že není o "pocitech z natáčení", slávě a úspěchu, ale o životě.

Další prostor je věnován devadesátiletému přírodovědci Vojenu Ložkovi. Musím říct, že rozhovor s přírodovědcem jsem zřejmě nikdy nečetl... Stojí za přečtení i díky úctyhodnému věku tohoto odborníka, v němž se zrcadlí obrovské množství zkušeností. A nevypráví jen o přírodě, ale také o rychlém seznámení, kde na konci dne bylo zasnoubení a za pět týdnů svatba...

Podnětné čtení nabízí také interview s autorkou knihy Zdravě a syrově Radmilou Zrůstkovou o "fenoménu" raw food. Jde o syrové stravování. Sama se k němu dostala přes různé nemoci a pobyty v nemocnicích a dokázalo s ní udělat zázraky. Dočtete se, v čem vlastně raw food spočívá a že je potřeba svému tělu naslouchat a podle toho se k němu chovat.

Tématem dalšího rozhovoru je událost v Babicích v roce 1951. Do místní školy vtrhli dva muži a spustili střelbu na čtyři funkcionáře Národního výboru - tři zabili a jednoho zranili. Druhý den došlo k přestřelce na nedalekém poli. O události dodnes opředené bezpočtem mýtů vypráví historik Michal Stehlík, jehož pradědeček byl v souvislosti s babickou kauzou odsouzen na dvacet let vězení.

Neméně zajímavé počtení na opět zcela odlišné téma je rozhovor s manželkou herce a improvizátora Jaroslava Duška. Herečka, scenáristka a režisérka pražského Divadla Kampa Iveta Dušková vypráví především o svém uměleckém životě. Z rozhovoru doslova vyčnívá úžasná myšlenka: "Vlak je pro mě dvojím symbolem - můžeš pod něj skočit, ale můžeš do něj také naskočit. Je to tvoje volba."

Osmadvacetiletý Ostravák Aleš Kot žije v Americe a živí se tvorbou komiksů. Nemluví ale zdaleka jen o nich a má velmi zajímavé názory. "Co se mých rodičů týče, řekli mi velmi brzy dvě zásadní věty, které si dodnes pamatuji a snažím se jimi řídit: Na nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj a Můžeš být, čím chceš. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby tomu věřili a předávali to svým dětem všichni rodiče."

Graciela Chichilnisky vymyslela Kjótské protokoly - tým vědců varujících před globálním oteplováním a dovedla k Nobelově ceně za mír. Letos byla tato matematička a ekonomka v USA vyhlášena ředitelkou roku za recept, jak vyčistit atmosféru od oxidu uhličitého a ještě na tom vydělat. V rozhovoru varuje před naší slepotou, s níž řešíme globální oteplování a vysoké hodnoty oxidu uhličitého v atmosféře. Katastrofický scénář hovoří už o výhledu na další patnáct dvacet let, kdy podle ní reálně hrozí tání ledovců a s nimi související spuštění globální síly.

"Když rozmrzne severní a jižní pól, stoupne hladina oceánů. New York City skončí tři metry pod vodou. Další na řadě bude Miami, pak Šanghaj. Triliony dolarů přijdou nazmar, protože budou zaplavena velkoměsta. Z povrchu zemského zmizí i třiačtyřicet ostrovních národů, které pohltí hladina oceánu."

Rozhodně ale jen nestraší a sama se aktivně podílí na řešení. Její myšlenky doporučuji přečíst doslova každému, protože jsou velmi alarmující a inspirující zároveň. Mnohé překvapí třeba tím, že říká: "Musíme přestat jíst maso. Maso nepotřebujeme. Produkce masa je zdrojem dvaceti pěti procent emisí CO2, to je více než celý sektor dopravy."

Další rozhovor je o létání v balónech. Odpovídají přímo na "palubě" balónu pilot Libor Staňa a výrobce Petr Kubíček. Druhý zmiňovaný je mimochodem synem jednoho ze zakladatelů českého balonového létání. Dozvíte se, že rozhovor vznikal při rychlosti zhruba dvacet kilometrů za hodinu, ale pocitově to pasažéři nevnímají, a to dokonce ani když letí rychlostí třeba sto třicet kilometrů, neboť balon se stane součástí "přírodní masy".

Pokud o letu balonem uvažujete, pak Vás jistě potěší, že při startu se lidé sice nejvíce bojí, ale ve vzduchu je to opouští... A pakliže rovnou sníte o balonovém pilotovi, pak vězte, že orientační cena výcviku je šedesát až sto padesát tisíc korun. Článek je "nabouchaný" zajímavostmi a je úplně jedno, jaký máte k balonovému létání vztah.

No nic, já si ještě přečtu o rehabilitaci psů - rozhovor s Kateřinou Plačkovou, poté se těším na Arnolda Schwarzeneggera, holiče Tomáše Kožíška a na retro rozhovor s Ivou Janžurovou. Než si je přečtu a budu mít srpnové Interview zdoláno, přišlo mi fér nejprve o tomto periodiku poreferovat na svém blogu, abyste i Vy měli co číst. Rozšíříte si obzory v mnoha oblastech takříkajíc jedním vrzem...

Zatím žádný komentář

Přidat komentář